O ile urosła polska gospodarka? GUS podał dane
"Według skorygowanego szacunku, produkt krajowy brutto (PKB) w 2022 r. wzrósł realnie o 5,3 proc. w porównaniu z 2021 r. Wynik uległ zmianie w stosunku do opublikowanego w dniu 20.04.2023 r. o 0,2 pkt proc." - czytamy w komunikacie.
Prezentowane dane o PKB i jego elementach za 2022 r. zostały zrewidowane, w stosunku do opublikowanych w dniu 20.04.2023 r. z tytułu uwzględnienia pełniejszych rocznych informacji o wynikach dla całego roku 2022 dotyczących: finansów przedsiębiorstw, handlu zagranicznego w zakresie obrotów towarowych i usług oraz rachunków sektora instytucji rządowych i samorządowych opracowanych na potrzeby październikowej notyfikacji fiskalnej tego sektora, wyjaśnił Urząd.
Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe
W dniach 3-4 października odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc. do poziomu:
- stopa referencyjna: 5,75 proc. w skali rocznej;
- stopa lombardowa: 6,25 proc. w skali rocznej;
- stopa depozytowa: 5,25 proc. w skali rocznej;
- stopa redyskontowa weksli: 5,80 proc. w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli: 5,85 proc. w skali rocznej.
Uchwała Rady Polityki Pieniężnej wchodzi w życie 5 października – przekazał w środowym komunikacie Narodowy Bank Polski.
Spadek inflacji
Jak podał w piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 8,2 proc. w ujęciu rocznym we wrześniu 2023 r., według wstępnych danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,4 proc..
Ekonomiści szacują spadek inflacji bazowej we wrześniu do ok. 8,5-9 proc. r/r z 10,1 proc. notowanych w sierpniu. Analitycy wskazują, że spadek inflacji będzie sprzyjał odbudowie konsumpcji. Zdaniem części ekonomistów, w kontekście przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych w 2024 jest ograniczona.